Jak vybírat školní tabule

Na první pohled nevypadá školní tabule jako produkt, jehož nákup je třeba více promýšlet. Výběr školní tabule však úplně na lehkou váhu brát nelze, neboť je třeba zvážit několik faktorů, které ovlivňují životnost, funkčnost a použitelnost tabule. Školní tabule přeci jen nejsou spotřebním zbožím, které si běžně kupujeme každý den. Pokud tedy přemýšlíte, co vše rozhoduje o výběru školní tabule, přečtěte si náš článek!

Jak vybírat školní tabule

Stojíte-li před rozhodnutím, jakou tabuli do třídy či učebny vybrat, vaše první myšlenky by měli směřovat především k účelu, ke kterému budete tabuli ve škole využívat. Školní tabule v některých případech neslouží pouze k bezprostřední výuce v podobě psaní a počítání, ale lze je například využívat také jako informační místo pro žáky, především školní tabule s magnetickým povrchem, nebo jako prostor pro projekci z dataprojektoru. Po zvážení těchto možností, přichází na řadu rozhodování o technických parametrech a vlastnostech tabule.

Zde byste se měli zaměřit na volbu typu tabule, který do jisté míry rozhoduje o použitelnosti, a na prostorové parametry (rozměry tabule). Dále pak na možnosti, čím na tabuli budete chtít psát a také jaký zvedací systém využijete.

Prostorové parametry úzce souvisí s typem školní tabule

Na českém trhu je k dostání řada různých typů školních tabulí, které se liší svou velikostí, možnostmi použití a způsobem umístění. Orientace v jednotlivých typech tabulí je poměrně jednoduchá. Školní tabule můžeme v základu rozdělit na tři typy:

  • Jednodílné tabule - jednoduché tabule vhodné spíše do menších učeben.
  • Dvoudílné tabule – tabule, které umožňují kombinovat různé druhy povrchů a díky dvěma dílům nabízejí dostatečný prostor pro psaní a výuku.
  • Třídílné tabule – komfortní tabule vhodné spíše do větších učeben, jež umožňují kombinovat různé druhy povrchů. Nabízejí nejen prostor pro psaní, ale také projekci apod.

Jakmile zvolíte vhodný typ tabule, měl by následovat výběr rozměru. Všechny typy školních tabulí jsou vyráběny v mnoha standardizovaných rozměrech (od 60x90 cm až po tabule o rozměrech 400x120 cm), což umožňuje pohodlný výběr s ohledem na prostorové možnosti učebny. Pokud vám nevyhovují standardizované rozměry, můžete si nechat vyrobit a sestavit školní tabule na míru dle vašich potřeb a velikostí učeben.

Zkušenosti z praxe ukazují, že do školních učeben, kde probíhá výuka 20 – 30 žáků, jsou ideální především třídílné tabule, které nabízejí variabilní možnosti použití, kombinaci různých materiálů a povrchů a také dostatečný užitný prostor například pro dlouhé výpočty. Nehledě na to, že díky kombinaci povrchů, lze na tyto tabule také promítat z dataprojektoru nebo připínat tiskoviny pomocí magnetů.

Klasická křída nebo moderní fix?

Při výběru školní tabule musíte také rozhodnout, jakým způsobem, respektive čím, budete na tabuli psát. Aktuálně jsou k dispozici pouze dvě varianty, a to popis klasickou bílou křídou nebo fixy na tabule. U jednodílných tabulí se musíte rozhodnout pouze pro jednu variantu, u více dílných můžete zvolit kombinaci povrchů a tudíž možností popisu.

Tabule na křídy: Rozhodnete-li se pro popis křídou, získáte maximálně odolnou školní tabuli s keramickým povrchem, který je připraven na vysoké zatížení. Keramický povrch zajišťuje také dlouhou životnost a vysokou odolnost tabule.

Tabule na fixy: Školní tabule popisovatelné fixy jsou v současné době ve školách hojně využívané, především proto, že je možné využívat barevné fixy. Zároveň při psaní fixy nevzniká prach, jako při využití křídy a popsaná tabule jde za všech okolností snadno smazat.

Stěna nebo zvedací systém?

Posledním rozhodnutí, které musíte před koupí školní nebo kancelářské tabule provést, je volba umístění. Každá tabule je upravena pro umístění na stěnu. Pevně umístěná tabule na stěně se hodí tam, kde bude využívána uživateli podobné výšky. Pro použití ve třídách s výškovými rozdíly mezi uživateli, typicky základní školy, je vhodné využít některého z nabízených  zvedacích systémů, které poksytují pohodlnou práci u tabule jak žákům, tak vyučujícím.

Produkty

Odebírat newsletter

Chcete dostávat novinky do
vašeho emailu jako první?

Nejnovější články

Školství 2020
Školství 2020

V letošním roce jsme opět byli partnerem odborné konference Šk…

Zástupce na cestě k úspěch 2019
Zástupce na cestě k úspěch 2019

Již po páté jsme byli generálním partnerem odborné konference …

EPSON - Business solution day 2019
EPSON - Business solution day 2019

Držíme krok s moderními technologiemi, proto jsme se i letos z…

Všechny články